Image
Image

SAT Sınavı

SAT : Scholastik Aptitude Test


SAT, Amerika'da Yüksekokul veya Üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Amerika'da yılda 7, diğer ülkelerde ise 6 defa yapılır. SAT sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir. Sınava kayıt internet üzerinden yapılır :  http://sat.collegeboard.org/register.
SAT, öğrencilerin, eleştirel okuma, yazma ve matematik-geometri konularında bilgi düzeyi ve yorum yeteneğini ölçmeyi hedefler; öğrencilerin düşünce ve problemleri çözme biçimlerini ve problemler arasında nasıl bağ kurduklarını da değerlendirir.

SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olarak iki ayrı sınavdan oluşur. 
SAT 1 Reasoning Test : öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçen, çoktan seçmeli bir testtir ve 3 saat 45 dakika sürer. Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (İngilizce eleştirel okuma) ve Writing (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişir ve toplam 600 – 2400 arası puan alınabilir. 
SAT 2 Subject Test : çoktan seçmeli 1 saatlik bir sınavdır. Bu test öğrencilerin özel bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçer. Test skoru 200 ile 800 arasında değişir. Başlıca konuları; İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir.

SAT FRENCH

SAT Fransızca Subject Testi, yazılı Fransızca bilgilerinizi vurgulamanın ve üniversite başvurularınız üzerine Fransızca diline gösterdiğiniz ilgiyi göstermenin harika bir yoludur.