Image
Image

Fransa’daki Üniversitelere Başvuru Danışmanlığı (CAMPUS ve PARCOURSUP)

Baykuş Akademi, Türkiye’deki Fransız liselerinde (Pierre Loti ve Charles de Gaulle gibi yabancı statülü Fransız okulları; Saint Michel, Notre Dame de Sion, vs gibi Milli Eğitim’e bağlı Fransız Okulları) eğitim almakta olan ve üniversite eğitimine Fransa’da devam etmek isteyen öğrencilere profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor.

Öğrencinin iyi analiz edilmesi, kişisel beklenti ve hedeflerine uygun üniversitelerin seçilmesi, başvuru işlemlerinin doğru yönetilmesi açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle, Baykuş Akademi’de gerçekleştirilen ilk görüşmeden itibaren her aşama özenle takip ediliyor. Öğrencinin aldığı eğitimler, katıldığı seminer ve kurslar, notları ve yükseköğrenim hedefleri göz önünde bulundurularak, kendisine en uygun bölüm, şehir ve üniversiteler belirleniyor ve bu üniversitelere başvuru işlemleri yapılıyor.


İyi bir CV’si olan, motivasyon mektubunda kendisini, yapmak istediklerini, projesini, tercih ettiği üniversiteyi ve programı neden seçtiğini net bir şekilde ifade edebilen öğrenciler, Fransa’daki üniversitelere kabul aşamasında bir adım öne geçeceği için tüm bu hazırlıklar, danışmanlarımız eşliğinde yapılıyor.

Fransız Liselerine Danışmanlık Hizmetimizin kapsamı :

 • Öğrencinin eğitim geçmişine, not ortalamasına, kişisel istek ve gereksinimlerine uygun bölüm tespiti
 • Öğrencinin kendisini mutlu ve güvende hissedebileceği en uygun 3 Fransız şehrinin seçimi
 • Bu 3 şehirde uygun 3 Fransız devlet üniversitesinin belirlenmesi
 • Dileyen öğrenciler için, devlet üniversitelerine ek olarak, 3 taneye kadar Fransız özel üniversitesinin belirlenmesi
 • CV’nin hazırlanması
 • Motivasyon mektuplarının hazırlanması
 • Campus France dosyasının açılması ve dosyaların, başvurulan her üniversite için takip edilip sonuçlandırılması
 • Kayıt anından, üniversiteye kabul veya ret aşamalarına kadar öğrenci ve veliyle iletişim halinde kalınarak bilgi akışının sağlanması
 • Campus France mülakatına davet edilen öğrencilerin mülakata hazırlanması
 • Kabul alan öğrenciler için konaklama rezervasyonlarına yardımcı olunması
 • Vize evraklarının kontrolü, vize dosyasının hazırlanması, vize formlarının doldurulması, vize randevusunun alınması

Türkiye’deki Yabancı Statülü Fransız Liselerine Danışmanlık Hizmetimiz:

(Pierre Loti ve Charles de Gaulle gibi Okulların Öğrencileri için)

 • Parcoursup dosyasının açılması ve bu dosyaların, başvurulan her üniversite için takip edilip sonuçlandırılması
 • CV hazırlanması
 • Motivasyon Mektubu hazırlanması
 • Burs başvurusu
 • Yurt başvurusu
Image

FRANSA’DA EĞİTİM

ABD ve İngiltere'den sonra dünyada en çok yabancı öğrenci kabul eden ülke olan Fransa'yı, her yıl yaklaşık 300.000 uluslararası öğrenci eğitim için tercih ediyor. Bu tercihin başlıca sebepleri, üniversitelerin yüksek eğitim kalitesi, ülkenin kültürel zenginliği ve devlet üniversitelerinin ücretsiz olması. Fransız devlet üniversitelerine sadece yıllık eğitim harcı (200-600 euro arası değişen) ödeniyor.

Fransa’da 87 Devlet Üniversitesi, 205 Mühendislik Okulu, 200 Ticaret ve İşletme Okulu, 120 Yüksek Sanat Okulu ve 20 Mimarlık Okulu bulunuyor. Ayrıca gastronomi, turizm, moda tasarımı gibi sektörlere yönelik 3.000’den fazla eğitim kurumu yer alıyor.


Başka bir deyişle, Fransa’da yükseköğrenim sistemi; Üniversiteler, Grandes Ecoles, Mimarlık Okulları, Sanat Okulları ve Uzmanlık Okullarından oluşuyor.

Uzmanlık Okulları : Üniversitelere kıyasla daha küçük ölçeklidir. Bu okullar devlet tarafından açıldığı gibi özel kurumlar tarafından da açılabilir. Alanında başarılı, uzman ve profesyonel kişilerin ders verdiği bu okullarda sanat, mimarlık, hukuk ve mühendislik eğitimi verilir.

Grandes Ecoles : Bu eğitim kurumları prestijli okullardır ve kabul edilmek oldukça zordur. Öğrenci oldukça prestijli fakat zorlu bir eğitim alır. Bu okullarda genellikle işletme, ticaret, mühendislik, mimari, yaratıcı sanatlar, endüstriyel tasarım gibi alanlarda eğitim verilir.

Image

FRANSA ÜNİVERSİTE SİSTEMİ

Fransa üniversitelerinde eğitim: Lisans, Master ve Doktora olmak üzere 3’e ayrılır :

 • Lisans: 3 yıl eğitim (6 yarıyıl), 180 kredi alınarak tamamlanır.
 • Master: 2 yıl eğitim (4 yarıyıl), 120 kredi alınarak tamamlanır. 4 yarıyıl tamamlandığında, öğrencilerin iki seçeneği vardır:
  1. Bilim Uzmanlığı Master Programı (Doktora yapmak isteyen öğrencilere yöneliktir)
  2. Mesleki Master Programı (Öğrencileri aktif meslek yaşamına hazırlar)
 • Doktora: 3 yıl eğitim (6 yarıyıl), 180 kredi alınarak tamamlanır.

FRANSA’DA LİSANS EĞİTİMİ

Fransa’da Devlet Üniversiteleri ve Özel Üniversiteler vardır.

 • Devlet Üniversiteleri ücretsiz, Özel Üniversiteler paralıdır.
 • Devlet Üniversitelerinde eğitim dili zorunlu olarak Fransızcayken Özel Üniversitelerde İngilizce eğitim de verilmektedir.

Fransa Üniversitelerinde hazırlık yılı sunulmaz, dolayısıyla, iyi derecede Fransızca bilme zorunluluğu vardır. Öğrenci, Fransız okulundan mezun değilse DALF veya DELF B2 sertifikası, TCF-DAP ya da TEF B2 seviyesinde derece almalıdır. Bazı Fransız üniversiteleri, Fransız okulu mezunlarından da DALF isteyebilmektedir.

Fransa’daki üniversiteler, uluslararası öğrencilere, Fransız öğrencilerine sunduğu tüm koşulları sunar. Tüm öğrenciler aynı fiyatlarla eğitim alır, aynı haklara sahip olur ve ayrıcalık görmez.

FRANSA'DA ÇALIŞMA İZNİ

Fransa’da yabancı öğrenciler oturum izni aldıklarında otomatik olarak çalışma izni de almış olur. Her yabancı öğrenci, oturum iznini aldıktan sonra yıllık 964 saat yani haftada yaklaşık 20 saat yasal çalışma iznine sahiptir. Öğrenciler bu sayede, öğrenimlerine devam ederken cep harçlıklarını kazanma şansı buluyor.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Fransa Devlet Üniversitelerine başvuru süreci, Campus dosyası aracılığıyla Kasım ayında başlar ve Ocak ayının ikinci haftası sona erer. Tavsiyemiz, başvuru sürecine Ekim gibi başlanmasıdır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 • Pasaport kopyası
 • 2 Fotoğraf
 • 10 ve 11. sınıfa ait transkript
 • Öğrenci yurt dışında yaz/dil okullarına katıldıysa, katılım sertifikaları
 • Öğrenci bir şirkette staj yaptıysa referans mektubu (İngilizce veya Fransızca)
 • DELF B2 ve varsa DALF C1 belgeleri
 • Varsa, IELTS sınav sonuç belgesi

Image

Fransa’daki devlet üniversiteleri dışındaki okulların başvuruları, her okulun belirlediği prosedüre uygun olarak bireysel başvuru şeklinde yapılır. Belçika ve İsviçre için de okulların belirlediği prosedür geçerlidir. Diğer okulların ve ülkelerin başvurularına şubat ayında başlanır. Başvuru yapılacak okulun belirlediği tarihe göre bahar aylarında başvuru dosyası tamamlanıp okullara gönderilir.

Fransa’daki üniversite başvuruları için yanıtlar nisan, mayıs ve haziran aylarında gelir. Öğrencilerin okullara kayıt olacağına dair teyit mektubunu en geç Temmuz sonuna kadar göndermesi gerekir. Öğrenci, vizesini aldıktan sonra, eylül ayında üniversite sınav sonucu belgesiyle kesin kayıt için şahsen okullara başvurur. Öğrenci vizesi başvurusu Fransa’ya gidilecek tarihten en az 3 hafta önce, Fransa Başkonsolosluğu’nun aracı kurumu olan VFS Global’e yapılmalıdır.