DİLEK

Image

Dilek İstanbul doğumlu olup lise eğitimini tamamladıktan, sonra yüksek eğitimini İngiltere’de devam etmek üzere 18 sene süren yurtdışı macerasına baslamış olur. Dünya çapında 50’den fazla ülkeye seyahat etmiş, çok yönlü hobileri olan Dilek, yogayla 2008 yılında, Dubai’de Hintli bir Yoga Eğitmeni aracılığı ile tanışma fırsatı bulur. Yoga bir yaşam tarzı haline gelir ve değişik ülkelerde Tayland, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde çok tecrübeli yoga eğitimcileriyle pratik yapma fırsatı bulur. Çocukları çok sevmesiyle birlikte çocuk yogası Dilek için heyecan veren bir aktivite ve part-time yaptığı bir meslek olmuştur.

Yoganın çocuklar üzerindeki faydaları nelerdir ?
Çocuk yogası çocuklara duruşlarla hayal güçlerini kullanmayı, doğru nefes almayı ve vücutlarını nasıl rahatlatabileceklerini öğretmeyi amaçlamaktadır.
Çocuk yogasının faydalarını, zihinsel, fiziksel, ruhsal ve sosyal olmak üzere 4 başlık altında toplayabiliriz. Zihinsel açıdan, yoga çoçuğun özgüveninin ve motivasyonunun artmasına yardımcı olur, daha kolay ve farklı öğrenme yollarını deneyimlemesini sağlayarak kendini ifade etme becerisini arttırır. Sosyal açıdan ise, grup çalışması bilincini, yaratıcılık ve problem çözme yetilerini geliştirir ve sınav kaygısının azalmasına yardımcı olur. Çocukların fiziksel gelişimine olan faydaları ise, iç organları düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, esneklik-denge-güç koordinasyonunu arttırması diyebiliriz. Ayrıca, erken yaşta düzenli olarak yoga yapmaya başlayan çocuklarda ergenliğin daha kolay geçtiği gözlemlenmiştir. Ruhsal açıdan yoganın çocuk üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmek gerekirse de, çocukta çevreye, bireylere karşı önyargı, dışlayıcı tutum ve ayrımcılık gibi olumsuz davranışların önlenmesini, maddiyat, marka ve nesne bağımlılıkları konusunda özgürleşmeyi sağlar.

En önemli noktalardan biri ise, çocuk yogasında kaybeden-kazanan diye bir kavramın asla olmamasıdır. Çocuklara rekabetsiz ve güvenli bir alan sunularak, kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade etme ortamı sağlanır.Çocuk yogası eğlenceli kelimeler kullanarak, çocuklara özgün ses tonuyla ve eğlenceli hareketlerle çocukların eğlenmeleri sağlanarak yapılır.

Image
Image
Image